Jakie metody stosuje blacharz samochodowy, aby naprawić wgniecenia w pojeździe?
Wgniecenia blachy w pojazdach mogą mieć różne przyczyny oraz odmienne stopnie zaawansowania uszkodzeń. To właśnie między innymi od tych czynników zależy wybór odpowiedniej metody naprawy. Jakie konkretnie sposoby są stosowane w warsztatach i jakich efektów można się po nich spodziewać? Przeczytaj tekst, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat.
Sposoby usuwania wgnieceń
Wgnieceniami nazywa się zniekształcenia karoserii o szczególnym charakterze. Usunięcie ich wymaga zastosowania specjalnych technik. Przykładem jest powszechnie stosowana metoda PDR. Polega ona na umieszczeniu kleju we wgniecionym miejscu, a następnie wyprostowanie blachy, kiedy substancja zaschnie. Ten sposób jest wykorzystywany wtedy, kiedy uszkodzeniu nie ulegnie lakierowa powłoka. Naprawianie wgnieceń można zrealizować również poprzez ich tak zwane wypychanie. Niestety metoda ta jest inwazyjna i często wymaga naruszenia większego fragmentu auta oraz demontażu niektórych części. Kolejny sposób nazywany jest hartowaniem i zakłada on oddziaływanie na blachę temperaturami o dużej różnicy. Niektóre sposoby pozwalają na wyprostowanie powierzchni poprzez oddziaływanie na nią od wewnętrznej strony. Przed wyborem jednej z metod warto dowiedzieć się, na ile jest ona bezpieczna i czy będzie się wiązała z ryzykiem uszkodzenia lakieru, co z kolei skutkowałoby podwyższeniem kosztu usługi. W większości przypadków najlepiej oceni to specjalista.
Jak skutecznie usunąć wgniecenia?
Oczywiście można spróbować pozbyć się wgnieceń samodzielnie, jednak nie zawsze jest to dobry pomysł. Zwykle najlepszą opcją jest skorzystanie z usług specjalistów, którzy dysponują nie tylko wiedzą i doświadczeniem, ale również potrzebnym zapleczem technicznym, takim jak klej, dźwignia czy tak zwany spotter wykorzystywany w metodzie panelowej. Przykładem firmy zajmującej się usuwaniem wgnieceń jest warsztat samochodowy Auto-Komplex. Blacharz samochodowy dokładnie zapoznaje się z przypadkiem danego klienta, dzięki czemu może on wybrać potencjalnie najskuteczniejszą metodę. Jeśli jest taka możliwość, warto korzystać ze sposobów nienaruszających lakieru, wówczas efekty osiąga się szybciej oraz niższym kosztem. Czasem jednak powstałe zniszczenia wymagają poważniejszych napraw, wówczas konieczny może być demontaż niektórych elementów. Niezależnie od wyboru metody, jedno jest pewne – usuwaniem wgnieceń powinni się zajmować specjaliści. Warto zapoznać się z całą ofertą danego warsztatu, aby dowiedzieć się, jak jeszcze można zadbać o swoje auto.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana