Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego a przepisy
Bezpieczeństwo przeciwpożarowe jest ważną częścią codziennego życia zarówno w firmach, jak i w domach czy innych obiektach użytkowych. Bardzo ważne jest, aby być świadomym przepisów i instrukcji bezpieczeństwa, które obowiązują w tym miejscu, aby nas chronić.
Co to jest instrukcja bezpieczeństwa pożarowego?
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego to dokument, który przedstawia procedury i protokoły reagowania na wypadek pożaru. Wyszczególnia on kroki, które należy podjąć w celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim osobom znajdującym się w budynku lub obszarze objętym pożarem. Nakreśla również obowiązki każdej osoby zaangażowanej w reakcję, takiej jak strażacy, właściciele budynku i mieszkańcy.
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego powinna również zawierać informacje o dostępnych typach gaśnic, drogach ewakuacyjnych i innych środkach bezpieczeństwa, które można podjąć. Na przykład w firmach odbywają się szkolenia BHP, na których pracownicy są instruowani w kwestii poprawnego reagowania.
Rodzaje przepisów bezpieczeństwa pożarowego
Przepisy przeciwpożarowe to prawa lub kodeksy, które są wprowadzane przez władze lokalne lub rządy w celu ochrony ludzi przed pożarami. Przepisy te określają wymagania dla budynków i innych konstrukcji w celu zapewnienia, że są one bezpieczne od pożarów. Mogą obejmować wymagania dotyczące czujników dymu, systemów zraszających, drzwi przeciwpożarowych i innych środków mających na celu zmniejszenie ryzyka wybuchu pożaru. O to, kiedy dokładnie instrukcja bezpieczeństwa pożarowego jest wymagana, zapytaliśmy specjalistę z firmy prowadzącej szkolenia BHP i PPOŻ, który wyjaśnił:
- Obowiązek posiadania instrukcji bezpieczeństwa pożarowego spoczywa między innymi na właścicielach, zarządcach oraz użytkownikach obiektów, których kubatura przekracza 1000 m3. Ponadto obiekty muszą być zaliczane do użyteczności publicznej, co oznacza, że są to na przykład placówki handlowe oraz szkoły czy biura. Instrukcja jest konieczna w przypadku budynków zamieszkania zbiorowego, czyli hoteli czy pensjonatów. Muszą nią dysponować również przedsiębiorstwa magazynowe oraz produkcyjne i obiekty sakralne, takie jak kościoły.
Ważne jest, że instrukcję powinna opracować osoba, która legitymuje się co najmniej ukończonym kursem dla inspektorów ochrony przeciwpożarowej. Alternatywą jest tytuł technika pożarnictwa.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana